Na tržištu postoji mnogo sokovnika s velikim otvorom za punjenje. No, naše dugogodišnje promatranje pokazuje da većina njih ne ispunjava osnovni uvjet: sokovnik s velikim otvorom za punjenje mora imati dovoljno snažan motor da može obraditi i veće komade voća, a istovremeno mora imaju visokokvalitetni dizajn kako bi mogli dugo služiti. Kakav je novi sokovnik Sana 868 poznate češke marke?
Prije svega, podsjetimo da Sana proizvodi sokovnike u tehnološki naprednoj Južnoj Koreji – trenutno ne postoji bolje mjesto na svijetu za proizvodnju sokovnika. Njihov glavni cilj je proizvesti kvalitetne uređaje za zdrav način života koji su jednostavni za korištenje i služe jako dugo. Ovu tvrdnju podržavaju vrhunskim jamstvima (10 godina za motor i 5 godina za dijelove), dostupnošću rezervnih dijelova i ponudom besplatnog doživotnog servisa. Ako nabavite bilo koji Sana sokovnik, vjerojatno se više nikada nećete morati baviti kupnjom novog sokovnika. Dakle, investicija se definitivno isplati, osim toga, visok prinos soka dodatno će uštedjeti novac.
U početku smo se žalili na općenito (lošu) kvalitetu sokovnika s velikim otvorom za punjenje. Marka je idealna ako sokovnik s velikom rupom za punjenje ima snažan motor i istovremeno visokokvalitetne dijelove koji će trajati. Sretni smo što možemo reći da Sana 868 ima oboje. Motor s velikim okretnim momentom od 240 W i ojačani dijelovi, potpomognuti 10-godišnjim motorom i 5-godišnjim jamstvom na dijelove, čine Sany 868 uređajem koji možemo preporučiti mirne savjesti.
Kada smo se prvi put upoznali sa sokovnikom Sana 868, bili smo impresionirani njegovim dizajnom. Baza motora ukrašena je efektnim okomitim izrezima, a sokovnik sveukupno izgleda moderno. Definitivno će izgledati sjajno u kuhinji. Možete birati između dvije boje - crne i crvene.
Sada ćemo prijeći na ono što vas vjerojatno najviše zanima, a to su rezultati testa cijeđenja soka. Proces cijeđenja je brz i praktičan, jer praktički ne morate cijediti. Komadići voća i povrća sami padaju na svrdlo i samo ih stavljate u odgovarajući otvor za punjenje. Važno je kroz spremnik bacati samo voće, a kroz uski otvor u spremniku korjenasto ili lisnato povrće. Sok od svih vrsta voća i povrća relativno je čist i osebujnog okusa. Zadovoljni smo i urodom.
Iako vas veći otvor za punjenje s trapom mami na ubacivanje što većih komadića voća, praksa je drugačija i pravilnom pripremom sirovina možete osigurati veći urod i čistoću soka. Više o pripremi u sljedećim paragrafima.
Prvo što smo probali bile su stabljike celera. Sok je odličan, nema pjene i ima je dosta. Za kontinuirano cijeđenje stabljike narežite na komade od 2-3 cm kako biste slomili duga vlakna. Ovim ćete sokovnicima olakšati teret i lakše ćete ukloniti otpadne ostatke.
U Sana 868 zaista stanu cijele jabuke, do promjera 8,2 cm :) U svakom slučaju, za sokovnik je praktičnije ako jabuku narežete na četvrtine. Srž ne morate vaditi, sokovnik se može nositi s njima. Postoji mala količina pjene u soku, ali to je normalno za jabuke. Ako vam pjena smeta, možete je se jednostavno riješiti tako da na posudu za sok stavite cjedilo od nehrđajućeg čelika. Naravno, ananas ili špinat također se više pjene.
Ananas je ispao super. Sokovnik se ne začepljuje i sok je odličan. Za najbolje rezultate, ananas narežite na veće komade i upotrijebite grubo sito. Nemojte cijediti sok od prezrelog ananasa, sokovnik će ga progutati i nećete dobiti zadovoljavajuću količinu soka.
Kako je ispalo s mrkvom? Sana 868, kao i svaki vertikalni pužni sokovnik, opremljen je osiguračem protiv oštećenja motora. Zaustavlja motor svaki put kada strani predmet, kamen ili samo veliki komad mrkve uđe u sokovnik. Da ne biste stali, svaku mrkvu prerežite na pola uzduž pa poprijeko – dobit ćete krumpiriće koje sokovnik može lako i bez zaglavljivanja. Na isti način narežite celer ili ciklu. Korjenasto povrće uvijek stavljajte kroz suženi otvor za punjenje namijenjen za to, a ne kroz spremnik. Ako se motor ipak zaustavi, rješenje je jednostavno. Pritisnite na trenutak obrnuto i tada možete nastaviti s cijeđenjem soka. Sok od korjenastog povrća je nešto gušći (sa komadićima pulpe) kod Sana 868, ali to je tipično za vertikalne sokovnike. Što se tiče korjenastog povrća, za preradu redovnih količina preporučujemo sokovnik Sana 868. Ovaj model nije najbolji izbor ako vam je korjenasto povrće glavni sastojak i svakodnevno ćete ga cijediti u velikim količinama. Dodatni savjet: želite li izvući malo više soka od mrkve, prethodno je potopite u hladnu vodu, dovoljno je i pola sata.
Ono za što Sana 868 nije prikladna su pojedinačne bobice. Sito će se začepiti. Bobičasto voće (maline, ogrozd, neki ribizli) možete cijediti samo u manjim količinama i svakako u kombinaciji s drugim sastojcima, npr. Jabuka.
Dodajmo da svi pužni sokovnici imaju problema s cijeđenjem brašnastih, spremljenih jabuka ili bilo koje druge starije sirovine, a ni Sana 868 nije iznimka. Od brašnastih jabuka dobijete pire nego sok, a većina sirovina završi u otpadu. Nemojte cijediti uvenulo lisnato povrće, dobit ćete minimalno ili nimalo soka. Ako je lisnato povrće samo djelomično uvenulo, možete ga rehidrirati potapanjem u vodu na nekoliko sati. Isto vrijedi i za nekoliko dana stare mrkve, koje su već izgubile dio vlage. Ali nikada ne cijedite sok od mrkve koja je savitljiva i gumasta. Idealno je odabrati svježe sirovine za cijeđenje i prešati ih što je prije moguće nakon sakupljanja ili otkupa.
Okušali smo se i u pripremi smoothieja. U sokovnik smo stavili sito za smoothie i obradili kombinaciju špinata, jabuke, banane. Prošlo je glatko, kvaliteta pića nas je oduševila. A mi ćemo vam odmah reći o čemu se radi: sokovnik, za razliku od aparata za smoohie, radi na malim brzinama, tako da ne upuhuje pretjeranu količinu zraka u piće. Smoothie nije pjenast, naprotiv, ugodne je glatke konzistencije. Također će ostati duže svježa, neće tako brzo oksidirati. Također smo sretni što zahvaljujući situ za smoothie u napitak možemo staviti bananu koja se inače ne može iscijediti (zbog njezine konzistencije to se ne može učiniti bilo kojim sokovnikom).
Sito za sorbet također radi besprijekorno. Preradili smo smrznutu bananu i mango. Dobiveni sorbet bio je toliko dobar da ga nije trebalo ni začinjavati. Isto tako, odlično će pristajati uz lubenicu. Možete dodati i borovnice, maline ili jagode (velike jagode prije zamrzavanja narežite na manje komade). Podsjećamo vas da se svaka smrznuta sirovina prije obrade mora ostaviti da se neko vrijeme ohladi.
Što je s čišćenjem? Sve dijelove potrebno je isprati pod mlazom vode i jednostavno ih očistiti četkom. Direktno smo koristili pričvršćenu četku za nastavak na situ, koja je uklonila posljednje ostatke vlakana u potpunosti bez rada i samo nekoliko okretaja. Cijelo čišćenje traje oko 3 minute i to je povjetarac.
U paketu ćete pronaći i polugu za otpuštanje spremnika. Što će to učiniti za vas? Kod vertikalnih sokovnika ponekad se dogodi da se tijekom cijeđenja u komori stvori podtlak i zbog toga je onda teže izvaditi lijevak. S polugom ga možete puno lakše osloboditi.
Kome je namijenjen sokovnik Sana 868? Za one koji žele redovito cijediti i pritom uštedjeti vrijeme - uz veliki otvor za punjenje neće morati rezati sastojke na tako male komadiće kao kod drugih sokovnika, a priprema će biti znatno brža. Nadalje, za one koji traže nešto univerzalno, čime mogu sokirati gotovo sve. Donesete li ponekad iz trgovine ananas i špinat, a drugi put naranče, krastavce i jabuke? Sa Sana 868 bit ćete zadovoljni. Dobar je izbor za vas čak i ako cijenite priliku da s vremena na vrijeme pripremite zdravi sorbet ili smoothie i ne planirate kupiti aparat za sladoled i smoothie maker. Sanu 868 ne preporučujemo onima kojima je korjenasto povrće glavni sastojak i stalno će ga cijediti. Ovdje je preporučljivo cijediti sok od korjenastog povrća u naletima.