Sage Nutri Juicer Cold smatramo visokokvalitetnim kućnim sokovnikom, ako ne i najboljim. Sage je luksuzni brend koji na češkom tržištu prati liniju proizvoda Breville i Catler. Njihovi sokovnici dosljedno održavaju svoju kvalitetu: preciznu obradu, funkcionalnost i pouzdanost. Rad sa sokovnikom je brz, a ako vam je to glavni kriterij, na trenutnom tržištu ne možete izabrati boljeg. Veliki otvor za punjenje štedi vas dugotrajnog rezanja sastojaka, a sokovnik ne gubi snagu čak ni kada ubacujete jedan komad za drugim.
Idemo na kvalitetu soka. Prirodno je da je sok iz centrifuge nešto slabije kvalitete nego iz sokovnika s malim brojem okretaja. To je zato što visoki okretaji uvode više zraka u sok, čime se pjeni i ubrzava oksidacija. Tijekom skladištenja, sadržaj hranjivih tvari i okus soka brže se pogoršavaju. Stoga je sok iz bilo kojeg centrifugalnog sokovnika idealno popiti što prije nakon cijeđenja - tada je najukusniji, najsvježiji i sadrži najviše vitamina. Što se tiče pjene, sloj je također voluminozan ovisno o sirovinama, npr. jabuke i ananas se više pjene od mrkve. Ali ne morate se oko toga toliko brinuti jer prilikom pretakanja iz posude u čašu većina pjene ostaje u posudi. Opremljen je separatorom pjene. Tijekom testiranja sok smo također kušali i okus je svaki put bio odličan, iako je u njemu bilo sitnih komadića vlakana. Ali to je normalno za centrifugu. U usporedbi s jeftinijim centrifugama, Kadulja proizvodi sok čiji je okus izrazit i sladak, a ne bljutav.
Prinos nije tako visok kao kod sokovnika niske brzine, s druge strane, otpad iz kadulje definitivno nije toliko mokar kao što vidite kod drugih strojeva iste kategorije. S obzirom na brzinu rada sa sokovnikom (proizvođač navodi i do 5 puta veću brzinu nego s pužnim sokovnikom), urod je iznenađujuće dobar.
Moramo spomenuti i razinu buke jer smo njome zadovoljni. Dok su neki sokovnici bučni poput blendera, Sage Nutri Juicer Cold je iznenađujuće tih, posebno na NISKOJ brzini. Ali čak i kada cijedite na VELIKOJ brzini, možete razgovarati s nekim ako malo povisite glas.
Hvalimo posudu za sok. Ima otvor sa strane na gornjem rubu, zahvaljujući kojem posudu možete postaviti blizu sokovnika tako da se izlaz soka otvara direktno u posudu. Tako sok ne prska posvuda, pogotovo kad ga zatvorite poklopcem. Još jedna velika prednost je što se spremnik može hermetički zatvoriti, a ako sok ne popijete odmah, to će mu produžiti rok trajanja (pod uvjetom da ga stavite u hladnjak, naravno).
Prilikom postavljanja brzine slijedite jednostavno pravilo: cijedite meke sastojke nižom brzinom, a tvrde višom. Brzina se postavlja okretanjem kotačića u odabrani položaj - LOW, OFF, HIGH. Pozicije su fiksne, tako da nije moguće postaviti nešto između niske i velike brzine. Ali mi to ne vidimo kao nedostatak.
Sito od nehrđajućeg čelika može izdržati svakodnevno habanje. Možete ga prati u perilici posuđa (kao i neke druge dijelove), što ocjenjujemo izuzetno pozitivno, jer čišćenje sita centrifugalnog sokovnika zna biti dugotrajnije. Ako sito perete ručno, najbrže će ići ako ga prvo pustite da se namače (dovoljno je 10 minuta u toploj vodi), a zatim ga očistite debljom stranom spužvice za suđe ili četkom. Ostale dijelove je potrebno samo isprati pod mlazom vode, kako navodi proizvođač. Ali operite ih odmah nakon upotrebe kako se ostaci pulpe ne bi osušili na njima. Općenito, čišćenje ocjenjujemo malo lakšim nego što smo navikli s drugim centrifugama. Još jedna prednost je velika posuda za otpad, tako da je ne morate povremeno prazniti tijekom cijeđenja soka. Kako biste uštedjeli posao oko čišćenja, možete staviti vrećicu unutra.
Janja